دپارتمان پژوهشی سفیر

عیب یابی مشکلات سنگ فرز

عیب یابی مشکلات سنگ فرز (بررسی عیوب احتمالی در این دستگاه + راه حل)

تشخیص عیب‌های سنگ فرز

تشخیص عیب‌های سنگ فرز، موضوعی مهم

سنگ فرز‌ها ابزاری کاربردی در صنایع ساخت‌و‌ساز هستند که برای برش سنگ و فلز به کار می‌آیند. این ابزار با استفاده از تجهیزات و مواد باکیفیتی تولید می‌شوند، به‌همین دلیل دوام و مقاومت بالایی دارند. اما بخاطر برخی مشکلات شاید در حین استفاده از سنگ فرز عیب‌هایی در دستگاه به وجود بیاید.

در صورت بروز عیب ابتدا باید ریشه آن را بیابید؛ بنابراین نیاز به یک راهنما دارید تا به‌طور کامل در عیب یابی مشکلات سنگ فرز کمکتان کند. شما همچنین می‌توانید به‌سراغ مراکز تعمیر سنگ فرز بروید و تمام این کار‌ها را بر عهده تعمیرکاران حرفه‌ای تجهیزات بگذارید. تعمیرکار‌ها با تجربه و مهارت خود خیلی زود عیب را شناسایی و برای رفع آن چاره‌ای می‌اندیشند. در صورتی که خودتان تمایل به تعمیر این ابزار دارید، آیا می‌دانید که عیب‌های سنگ فرز چه هستند

و چطور برطرف می‌شوند؟

علائم خرابی سنگ فرز، هشدار‌هایی برای از کار افتادن دستگاه

مهمترین علائم خرابی سنگ فرزها عبارت هستند از:

جرقه زدن

جرقه زدن ذغال، کلکتور و آرمیچر سنگ فرز معمولا به دلیل اشتباه در مصرف دستگاه در بلند مدت رخ میدهد. چنانچه در حین انجام کار‌ها بر روی دستگاه فشار زیادی بیاورید، معمولاً جرقه می‌زند. یکی دیگر از دلایل بروز این مشکل عدم تنظیم سرعت مناسب برای دستگاه است. شما باید حتماً سرعت را متناسب با نوع پروژه تنظیم کنید تا از بروز مشکلاتی مثل جرقه‌زدن جلوگیری شود.

داغ شدن دستگاه

یکی از ایرادات اساسی در سنگ فرز‌ها داغ‌شدن بیش از اندازه دستگاه است که می‌تواند به قطعه‌های مختلف از جمله آرمیچر آسیب برساند. برای جلوگیری از این مشکل کافیست دستگاه را خاموش کرده و فرآیند عیب یابی را آغاز کنید. شاید علت داغ‌شدن سنگ فرز به دلیل بروز مشکلاتی در ذغال نیز باشد؛ بنابراین این قطعه باید بررسی شود.

از جمله مهمترین عوامل تأثیرگذار دیگر در داغ‌شدن سنگ فرز عبارت هستند از:

 • آسیب‌دیدگی دنده‌ها
 • بروز مشکلاتی در انتقال جریان الکتریکی
 • از کار افتادگی بلبرینگ‌ها
 • مسدودیت دریچه‌های چرخش هوا
 • غیراستانداردبودن دستگاه فرز
 • آلودگی براش‌ها
 • لرزش حین کار

چنانچه دستگاه حین کار دچار لرزش شود، نه‌تنها کیفیت پروژه پایین می‌آید، بلکه این اتفاق می‌تواند خطراتی نیز برایتان در پی داشته باشد. در صورت وجود لرزش می‌توانید هرچه سریعتر قسمت‌های درگیر این مشکل را بررسی کرده و ریشه لرزش‌های مداوم را بیابید. از جمله بخش‌هایی که باعث علت لرزش سنگ فرز می‌شوند، عبارت هستند از زغال‌ها، بلبرینگ‌ها، فلانژ‌ها، دنده‌ها و صفحه برش.

لق زدن صفحه برش

عیب یابی مشکلات سنگ فرز

لق زدن صفحه برش سنگ فرز، ایرادی مهم

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی سنگ فرز لق‌زدن صفحه برش است. این اتفاق می‌تواند کیفیت کار اجرایی را به حداقل برساند و سرعت انجام کار را پایین بیاورد.

داغ کردن موتور

چنانچه دستگاه موتور داغ شود، باید هرچه سریعتر هریک از قسمت‌های دستگاه از جمله بلبرینگ‌ها، آرمچیر‌ها، پروانه‌ها و … را بررسی کنید.

انواع ایرادات رایج در سنگ فرزها چه هستند؟

برای عیب یابی مشکلات سنگ فرز باید ایرادات شایع این دستگاه را بشناسید که عبارت هستند:

تمام شدن ذغال

با تمام‌شدن ذغال از سنگ فرز بویی نامطبوع مثل بوی دود و سوختگی به مشام می‌رسد. همچنین در صورت استفاده از سنگ فرز سرعت و قدرت آن کاهش پیدا می‌کند. این مسأله تا جایی پیش می‌رود که این ابزار هیچ قدرتی در برش فلزات و سنگ‌های معمولی نیز نخواهد داشت.

برخورد فشار یا حرارت به دستگاه می‌تواند از جمله مهمترین علت سوختن ذغال سنگ فرز باشد؛ بنابراین شما باید حتماً در نگهداری این قطعه دقتتان را بالا ببرید، در غیر این صورت دستگاه خیلی زود دچار آسیب می‌شود.

مراحل تعویض زغال در سنگ فرز:

 1. دستگاه را خاموش کرده و قطعه‌های آن را باز کنید تا به بخش داخلی دسترسی داشته باشید.
 2. اکنون ذغال را از داخل دستگاه بردارید و بررسی کنید؛ چنانچه فرسوده بود یا مشکلات دیگری داشت، چاره‌ای برای تعویض آن بیندیشید.
 3. در برخی موارد ذغال سالم است و قطعاتی از جمله کالکتور دچار مشکل شده‌اند؛ بنابراین در صورت عدم وجود مشکل در این قطعه سایر بخش‌ها را بررسی کنید.
 4. قطعه‌های جدا شده دستگاه را به یکدیگر متصل کرده و سر جای خود بگذارید.
 5. حالا دستگاه را روشن کنید تا متوجه شوید که مشکل مربوط به ذغال‌ها به‌صورت کامل رفع‌شده است.

شنیدن صداهای غیر عادی

در زمان چرخیدن چرخ‌دنده شاید صدا‌های غیرعادی نسبت به همیشه به گوش برسد. این موضوع می‌تواند نشانه فرسودگی یا عدم کارآیی درست یکی از قطعات باشد. شما می‌توانید برای حل این مشکل از تکنسین‌های حرفه‌ای کمک بخواهید. آنها در صورت لزوم قطعات را تعویض کرده یا یک سرویس کلی بر روی قطعه‌های اصلی دستگاه انجام می‌دهند تا این صدا‌ها برطرف شوند.

از کار افتادن چرخ دنده‌ها

از کار افتادن چرخ دنده‌ها

از کار افتادن چرخ‌دنده‌ها، عیبی بزرگ در سنگ فرز

چرخ‌دنده‌ها از جمله مهمترین قطعات سنگ فرز‌ها هستند که در صورت بروز کوچکترین مشکل کارآیی دستگاه را به‌صورت کامل مختل می‌کنند. چنانچه چرخ‌دنده‌ها از کار افتادند، باید برای تعویض آن چاره‌ای بیندیشید.

مراحل تعویض چرخ دنده سنگ فرز:

 1. ابتدا دستگاه را از برق بکشید و برای دسترسی به چرخ‌دنده‌ها گارد و دسته جانبی را از سنگ فرز خارج کنید.
 2. حالا دستگاه را باز کنید تا به پنل‌ها دسترسی داشته باشید.
 3. چرخ‌دنده‌ها را بیابید و پیچ‌های آنها را از محور اصلی‌شان جدا کنید.
 4. چرخ‌دنده‌های جدید را برروی محور‌ها گذاشته و دوباره با استفاده پیچ‌ها این قطعات را بر روی دستگاه سفت کنید.
 5. تمام قطعات دستگاه را به حالت اولیه بازگردانید.
 6. با انجام همین راهکار ساده بسیاری از مشکلات برطرف می‌شوند و دیگر عیبی در دستگاه‌تان وجود نخواهد داشت.

از کار افتادن آرمیچر

آرمیچر قطعه‌ای به‌منظور چرخاندن چرخ‌دنده‌ها است. چنانچه آرمیچر از کار بیفتد، کارایی دستگاه به‌صورت کامل مختل می‌شود. در صورت بروز مشکل در این قطعه هرچه سریعتر برای تعویض آن چاره‌ای بیندیشید:

مراحل تعویض آرمیچر در سنگ فرز:

 1. ابتدا دستگاه را از برق کشیده و گارد محافظ و دسته جانبی را جدا کنید.
 2. حالا سنگ فرز را باز کرده تا به قطعات مختلف آن دسترسی داشته باشید.
 3. آرمیچر قبلی را جدا کرده و آرمیچر جدیدی را جایگزین آن کنید.
 4. قطعات دستگاه را دوباره به یکدیگر متصل کرده و سنگ فرز را روشن کنید. در اغلب موارد با انجام همین راهکار ساده مشکل برطرف می‌شود.

جمع‌بندی

عیب یابی مشکلات سنگ فرز کمکتان می‌کند تا دستگاه همیشه مثل روز اول کار کند و دچار نقص نشود. شما می‌توانید خود در منزل فرآیند عیب یابی را انجام دهید یا به‌سراغ مراکز حرفه‌ای برای دریافت خدمات بروید. این مراکز در سریعترین زمان مشکل به وجود آمده را تشخیص داده و برای رفع آن راه‌حلی پیدا می‌کنند. سنگ فرز‌ها در این مراکز معمولاً با گارانتی معتبر تعمیر خواهند شد؛ بنابراین حتی در صورت بروز مشکل می‌توانید بدون پرداخت هزینه اضافه مشکلات را از بین ببرید.

مراکز تعمیرات معمولاً خدمات عیب یابی مشکلات سنگ فرز را با کمترین قیمت ممکن ارائه می‌دهند. شما می‌توانید به‌جای صرف انرژی و زمان اضافه برای رفع مشکلات به راحتی به این مراکز مراجعه کرده و مشکلات بوجود آمده برای سنگ فرزتان را از بین ببرید. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *