دپارتمان پژوهشی سفیر

بررسی مسائل زمان‌بندی و زمان‌بندی معکوس

بررسی مسائل زمان‌بندی و زمان‌بندی معکوس

در این تحقیق به بررسی مسائل زمان‌بندی و زمان‌بندی معکوس پرداخته می‌شود. اهمیت مسائل زمان‌بندی امروزه در دنیای صنعت و تجارت و حتی در مواردی که با نیروی انسانی سر و کار داریم (مثلاً زمان‌ بندی در بیمارستان‌ها یا مراکز آموزشی)، واضح است.

زمان‌ بندی در اغلب سازمان‌ها و ادارات و کارخانجات مورد نیاز است. یک زمان‌بندی مناسب می‌تواند به کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری بیانجامد. همچنین توان رقابتی بالاتر برای تولیدکنندگان نیز از نتایج زمان‌ بندی مؤثر است.

هدف عمده زمان‌ بندی ایجاد تعادل میان اهداف مغایر، به‌کارگیری مؤثر کارگران، تجهیزات و تسهیلات همزمان با کاهش زمان انتظار مشتریان و زمان فرآیندها است‎.‎

ادامه…

ضمن یادآوری این مهم، این رساله مسائل زمان‌بندی معکوس را مورد بررسی قرار می‌دهد . فرض کنید فرآیند تولید مستلزم بعضی مقدمات باشد که تولیدکننده می‌تواند قبل از شروع آنها را فراهم کند و سپس با توجه به اطلاعاتی که در اختیار دارد، بهترین دنباله را انتخاب ‌کند. ممکن است کارهایی که بعد از شروع فرآیند، وارد می‌شوند ویژگی‌های متفاوتی داشته باشند و در نتیجه جایگشت انتخابی دیگر بهینه نباشد و یا تغییری به یک‌باره در روند تولید و پردازش روی دهد.

اگر به دلایل زیادی همچون محدودیت تکنولوژی جایگشت قابلیت تغییر نداشته باشد مثل هزینه بالا برای جابه‌جایی ایستگاه‌های کاری، تولیدکننده مجبور می‌شود سرعت انجام بعضی کارها را تنظیم کند. یعنی زمان پردازش را تنظیم کند. هزینه این تنیمات با استفاده از زمان‌بندی معکوس به حداقل خواهد رسید.

بهینه‌سازی معکوس

مسائل زمان‌بندی معکوس می‌توانند به صورت مسائل برنامه‌ریزی خطی دربیایند. حتی در مورد مسائلی که مسئله زمان‌بندی آن‌ها در پیچیدگی زمانی چندجمله‌ای قابل حل نیست، نیز صادق است‎.‎

بهینه‌سازی معکوس در خیلی از مسائل، ازجمله در مسائل علوم ژئوفیزیک، عکس‌برداری پزشکی، مسائل مربوط به ترافیک و دیگر موارد کاربرد دارد. کاربرد اصلی مسائل معکوس در شرایطی است که پارامترها می‌توانند بین تولیدی‌ها و مشتری‌ها تنظیم شوند. پارامترهای کار اصلی آن‌هایی هستند که مشتری‌ها ترجیح می‌دهند و مقادیر خطای متناظر با آنها، آنهایی هستند که مدیر تولیدی‌ها پیشنهاد می‌کنند.

‎زمان بندی معکوس

یکی دیگر از کاربردهای مسائل زمان‌ بندی معکوس می‌تواند در سیستم‌هایی باشد که کارها باید به صورت دنباله بیایند تا همواره موجود باشند. اما یک کنترل بر پارامترهای کار وجود دارد. به‌طور خاص در این سیستم‌ها کسی که زمان‌ بندی را انجام می‌دهد، زمانی که پارامترهای کار به سیستم داده می‌شوند اطلاعاتی در مورد آن‌ها به‌دست می‌آورد.

زمان‌بند می‌تواند مقدار حقیقی پارامترها را با مشتری‌ها تنظیم کند. به ترتیبی که حتی بعد از اینکه پارامترهای جدید به زمان‌بندی بهینه افزوده شد، آن‌ را بهینه نگه‌ دارد. کاربرد زمان‌ بندی معکوس کمترین مقدار تغییر در پارامترهای کار ذکر شده را تعیین می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *