آموزش پروپوزال نویسی

آموزش پروپوزال نویسی

هدف از آموزش پروپوزال نویسی، آشنایی دانشجویان با بخشهای مختلف یک پروپوزال است.  شما می توانید با دانلود یک پرپوزال، با نحوه نگارش پروپوزال آشنا شده و پروپوزال خود را تکمیل نمایید

آموزش پروپوزال نویسی

یک پروپوزال اجزای مختلفی دارد که باید طبق اصول خاصی نوشته شود.

 • ابتدایی ترین بخش همانند سایر پژوهش ها باید مقدمه باشد هر مقاله یا تحقیق یا هرگونه نوشته ی دیگر باید با مقدمه آغاز شود و در مقدمه باید در مورد نتیجه کلی مقاله مقداری توضیح دهید تا خواننده قبل از شروع به خواندن کمی با محتوایی که قرار است مواجه شود آشنا شود.
 • بخش بعدی که قرار است نوشته شود بخش تاریخچه میباشد در این بخش باید مقاله هایی که قبلا در این زمینه نوشته شده اند را مطالعه کنید و ایرادات و کم و کاستی های آنرا رفع کنید.و در مورد آثار قبلی که در این زمینه نوشته شده اند در این بخش کمی توضیح دهید.
 • بخش ضعف کارهای قبلی در این بخش تمامی ایراداتی که مقالات قبلی در این زمینه دارد را کاملا مطالعه کنید و بنویسید.
 • در بخش ایده های خلاق تمامی ایده هایی که در نظر دارید تا ایرادات قبلی را رفع نمایید بنویسید .
 • فرضیات مسئله: برای حل مسئله ی خود باید فرضیاتی را در نظر بگیرید. این فرضیات باید با واقعیت نیز سازگار باشند. به عنوان مثال شروع کار کارمندان از ساعت ۸ صبح و … .
 • روش تحقیقات خود را در بخش روش تحقیق بنویسید شاید کار در ازمایشگاه یا مطالعه و یا حتی تحقیقات باشد همه آنها را با رعایت جزئیات در این بخش بنویسید.
 • نتایجی قرار است با این تحقیق آنها را به اثبات برسانید را بنویسید تمام روش تحقیقاتی شما باید منجربه یک نتیجه گیری کلی گردد در این بخش باید به آنها اشاره کنید.

بخش های فوق اجزای تشکیل دهنده یک پروپوزال را برای شما معرفی کرد اما در مورد کاربرد های یک پروپوزال :

با تهیه پروپوزال شما میتوایند یک برآورد دقیق در مورد زمان اتمام مقاله و همچنین مقدار هزینه ای که باید صرف کنید داشته باشید تا زمان و هزینه خود را طبق آن با برنامه ریزی به پیش ببرید و دچار کمبود زمان و هزینه نشوید.

چگونه یک پروپوزال قوی بنویسیم

اگر در مرحله انتخاب موضوع دقیق و حساب کار کرده باشیم با برداشتن یک گام درست و قدرتمند دیگر و با آموزش انجام پروپوزال ، به راحتی در شورای پژوهشی به تایید خواهد رسید.

پروپوزال اساس تحقیق و شاید مهمترین مرحله از تحقیق میباشد.

در دانشگاه های مختلف پروپوزال با فرمت های مختلف ارائه میشود ولی درکل یک پروپوزال شامل قسمتهاییست که غالبا در تمامی فرمتها مشترکند .

اهداف فرعی و اصلی ، فرضیات تحقیق ، ابزار تحقیق ، جنبه ی نوآوری تحقیق از قسمت های اصلی پروپوزال هستند.

پروپوزال بدون برنامه نگارش نمیشود.

انجام پروپوزال زمان و دقت بیشتری نسبت به قسمت های دیگر تحقیق نیاز دارد .

برای دانشجویی که اولین بار در این مسیر قدم بر میدارد نگارش پروپوزال دشوار خواهد بود .

معمولا در پروپوزال از منابع به روزتر و غالبا لاتین استفاده میشود.

این منابع میتواند کتاب یا مقاله معتبری باشد که مورد استفاده پژوهشگران در سراسر دنیاست.

منابعی که در پروپوزال استفاده میشود ارتباط بسیار نزدیک با موضوع پروپوزال داراست و وجه تمایز موضوع تحقیق شما با این مقالات باید کاملا مشخص باشد.

بعد از نگارش پروپوزال و بازنگری استاد راهنما و رفع ایردات احتمالی پروپوزال در گروه پژوهشی مورد بررسی قرار میگیرد .

دانشجو تا ۶ ماه (در بعضی دانشگاه ها کمتر) فرصت خواهند داشت پروپوزال را اجرایی و تحقیق خود را انجام دهند.

چگونگی انجام پروپوزال

دانشجو بایستی در یک زمان مشخص، به نگارش پروپوزال خود بپردازد. پروپوزال موضوع پیشنهادی خود را به تایید استاد (اساتید) راهنما و همچنین اساتید گروه رشته تحصیلی خود برساند. در واقع دانشجویان بایستی در گام نخست جهت انجام پروپوزال تحقیق خود به بررسی پژوهش های انجام شده در مجلات معتبر بین المللی و داخلی بپردازد. سپس در مرحله بعد برای انجام یک پروپوزال مناسب بایستی به تعریف مسئله، چالش های موجود و فرضیات در نظر گرفته شده بپردازد.

در نهایت برای انجام پروپوزال تحقیق خود بایستی با ارائه مسئله مورد بررسی خود به نوشتن روش انجام پژوهش خود بپردازد. بنابراین انجام پروپوزال خوب می تواند درک درست و روشنی از پیرامون موضوع پیشنهادی برای دانشجو و استاد راهنما، ایجاد کند.

جهت نوشتن پروپوزال خوب می توان از بخش های زیر استفاده کرد:

بخش های مهم پروپوزال

۱-مقدمه

بخش اول هر پروپوزال، مقدمه می باشد. در مقدمه پروپوزال بایستی مطالب ابتدایی و کلی در رابطه با موضوع پروپوزال بیان شود.

مقدمه در نگارش پروپوزال بسیار اهمیت دارد چرا که چارچوب کلی، اهداف و فرضیات پژوهش را به نمایش می گذارد. بسیاری از اساتید زمانی که قصد دارند مقاله و یا پروپوزالی را از نظر کیفی ارزیابی کنند اقدام به بررسی مقدمه آن کرده و نتیجه را اعلام می کنند. در بخش مقدمه پروپوزال دانشجو به این سوال پاسخ می دهد که هدف او از نگارش این تحقیق چه بودی و چه ضرورتی برای انجام آن وجود دارد. معمولا در مقدمه پروپوزال، پژوهشگر سعی می کند با آوردن مطالبی برای خواننده، ذهنیت مورد نظر خود را در رابطه با موضوع بیان نماید. در واقع از این طریق می خواهد خواننده را با مبانی و کلیات پروپوزال مورد نظر خود آشنا کند. مقدمه پروپوزال نباید بیش از حد طولانی باشد و باید در برگیرنده مطالبی باشد که در بخش های دیگر خواهد آمد.

۲-بیان مسئله

یکی از بخش های مهم پروپوزال بیان مسئله می باشد. در این بخش از پروپوزال، بایستی به تشریح و تبیین مسئله مورد مطالعه پرداخت.

نوشتن بیان مسئله یا تعریف موضوع تحقیق در زمان انجام پروپوزال نیاز به دقت و هوش بالایی دارد. پژوهشگر باید بتواند موضوع مورد نظر خود را به درستی و با دقت بسیار تشرح کرده و ارتباط منطقی بین مسأله با سایر عناصر تحقیق برقرار کند. به طور کلی از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری انتظار می رود بتوانند مشکلات موجود در حوزه تخصصی خود را به درستی شناسایی کرده و برای آن راه حل ارائه کنند. اساساً پژوهشگر با بهره گیری از قدرت استدلال، منطق، ریز بینی، تحلیل، نکته سنجی و حس کنجکاوی اقدام به یافتن مسأله کرده و در ادامه می تواند راه حل منطقی برای آن ارائه کند. برخی از محققان از طریق مطالعه و بررسی مقالات و تحقیقات گذشته اقدام به بیان مسأله می کنند. البته پژوهشگرانی موفق هستند که با دیدگاه انتقادی، تحلیلی و پرسشگر اقدام به نگارش این بخش از پروپوزال کنند.

۳-مروری بر منابع

یکی دیگر از بخش های پروپوزال مروری بر منابع است. در این بخش از پروپوزال به بررسی پژوهش های پیشین انجام شده مرتبط با موضوع پروپوزال پرداخته می شود. بررسی جامع پژوهش های پیشین منجر به بهبود نوآوری و حوزه های جدید در رابطه با موضوع پروپوزال می شود.

در این بخش از نگارش پروپوزال باید خلاصه ای از تحقیقات و مطالعات قبلی را به همراه ذکر منبع در بخشی با عنوان پیشینه تحقیق جمع آوری کرد. نگارش این بخش از پروپوزال نیازمند تسلط پژوهشگر به موضوع تحقیق است. هرچه پژوهشگر نسبت به ابعاد مختلف موضوع و فاکتورهای تاثیرگذار بر آن دانش و آگاهی بیشتری داشته باشد در نتیجه این بخش با کیفیت بالاتری آماده خواهد شد. از فاکتورهایی که موجب بالا رفتن کیفیت پیشینه تحقیق می شود می توان به استفاده از منابع به روز و مرتبط، ارتباط دقیق بین فاکتورهای موجود در تحقیق و گردآوری اطلاعات مرتبط پیرامون موضوع تحقیق اشاره کرد. بطور کلی هدف از گنجاندن بخش پیشینه تحقیق عبارت است از:
 • برقراری ارتباط منطقی و دقیق بین موضوع پروپوزال شما و تحقیقات پیشین
 • آشنایی با چارچوب نظری و ادبیات حاکم بر موضوع به صورت ذهنی و تجربی به منظور روشن تر شدن فاکتورهای تاثیر گذار بر تحقیق
 • آشنایی با روش تحقیق های پیشین در مطالعاتی که توسط پژوهشگران انجام شده است و ممکن است راهگشای پژوهشگر در تحقیق حاضر باشد.
 • آگاهی از نتایج و دستاوردهای پژوهش های پیشین و ارائه فرضیاتی دقیق تر و مبتنی بر واقعیت که در نهایت پیشبینی نتایج را تسهیل خواهد کرد.
پروپوزال کامپیوتر
پروپوزال کامپیوتر

۴-اهمیت موضوع

در این بخش از پروپوزال بایستی به موارد دارای اهمیت مرتبط با موضوع پروپوزال پرداخته شود. بیان درست اهمیت موضوع پروپوزال به درک بهتر موضوع پروپوزال کمک شایانی می کند.

در این بخش از نگارش پروپوزال از دانشجو انتظار می رود که دلیل و ضرورت انجام تحقیق را بیان کند. پژوهشگر باید بتواند از طریق نگارش پروپوزال، مخاطب را قانع کند که پژوهش وی برای جامعه بسیار مهم بوده و نتایج آن کاربردی است. به عبارتی پژوهشگر با انجام پروپوزال حاضر قصد در حل چه مشکلی دارد؟ یا می خواهد چه نوآوری را در پژوهش خود داشته باشد که کار او را نسبت به سایرین متمایز کند.

۵-طرح مسئله

جهت بررسی بهتر موضوع اشاره شده در پروپوزال به ارائه طرح مسئله پرداخته می شود. در واقع در این بخش از پروپوزال به بررسی روش انجام تحقیق براساس راهکار ارائه شده در پروپوزال پرداخته می شود. آموزش پروپوزال نویسی

۶-فرضیات مسئله

حل هر مسئله ای براساس مجموعه ای از فرضیات قابل انجام می باشد. وجود این بخش نیز در پروپوزال ها می تواند به مشخص شدن جزئیات ایده بحث شده در پروپوزال کمک کند.

مهمترین عامل در انجام پروپوزال که با شفافیت محتوای آن رابطه مستقیم دارد، طرح سوالات و فرضیات تحقیق است. فرضیه تحقیق یک گمانه علمی در مورد رابطه ها، ماهیت و نحوه تعامل بین دو فاکتور تاثیرگذار در تحقیق می باشد. پژوهشگر پس از یافتن و بیان مسأله، اقدام به مطالعه منابع کرده و اطلاعات مختلفی را گردآوری می کند. هر چه دانش پژوهشگر به واسطه مطالعه منابع و کتاب های مختلف بالاتر برود، می تواند به سوالات تحقیق پاسخ مناسب تری داده و فرضیات دقیق تری طراحی کنید. یکی از مشکلات عمده در پروپوزال ها و تحقیق های دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری که در نهایت مانع تحلیل درست و کاهش کیفیت کار پژوهشی می شود عدم طراحی درست سوالات و فرضیات تحقیق است. آموزش پروپوزال نویسی

۷-اهداف پژوهش

یکی از بخش های مهم پروپوزال ها، اهداف پژوهش می باشد. در واقع در این بخش از پروپوزال دانشجو بایستی اهداف اصلی خود را از انجام تحقیق بنویسد. جهت نگارش این بخش از پروپوزال می توان از بخش اهمیت موضوع پروپوزال نیز استفاده کرد.

زمانی که دانشجو اقدام به نگارش و انجام پروپوزال می کند، باید دقیقا بداند هدفش از این کار چیست. آیا قصد دارد موضوعی جدید را در حوزه مطالعاتی خود اکتشاف کند و یا می خواهد یکی از مشکلات جامعه را مورد بررسی قرار داده و برای آن راه حل ارائه کند. به عبارت دیگر هدف تحقیق مستقیماً از مسأله پژوهش ناشی شده و به تحقیق جهت می دهد. آموزش پروپوزال نویسی

۸-سوال ها و چالش های موجود

در این بخش از پروپوزال می توان به سوال ها و چالش های دارای اهمیت مرتبط با موضوع پروپوزال اشاره کرد. بررسی این چالش ها می تواند راهکاری برای تعریف موضوع پروپوزال (طرح پیشنهادی) دانشجو باشد.

۹-روش انجام تحقیق و چارچوب نظری تحقیق

در این بخش از پروپوزال می توان به بررسی دقیق روش انجام مسئله براساس فرضیات ارائه شده پرداخت. براین اساس می توان محدودیت های ایجاد شده در رابطه با موضوع پروپوزال را مورد بحث قرار داد.

در این بخش از نگارش پروپوزال، پژوهشگر باید بتواند به یکسری از سوالات تحقیق پاسخ دقیق و روشنی بدهد. اینکه چرا پژوهشگر انتظار دارد روابط مشخصی بین فاکتورهای تحقیق وجود داشته باشد. چگونه پژوهشگر به این نتایج پی برده است. پژوهشگر چه دلایلی را می تواند برای ادعای خود مطرح کند. در زمان نگارش پروپوزال ارشد و دکتری برای اینکه بتوانیم به این سوالات پاسخ دقیق و روشنی بدهیم، باید قبلا منابع را به درستی مطالعه کرده باشیم. استفاده از مجلات و سایت های معتبر بین المللی مرتبط در این زمینه، کمک فراوانی به غنای تحقیق خواهد کرد.

مدل مفهومی تحقیق (Conceptual Model)

روابط کلی میان فاکتورهای تحقیق در قالب مدل مفهومی قابل نمایش است. اگر فرضیات و بخش پیشینه تحقیق در پروپوزال با دقت بالایی نگارش شده باشند میتوان روابط بین فاکتورهای تحقیق را بصورت کاملا درست و منطقی در مدل مفهومی به نمایش گذاشت. مدل مفهومی در پروپوزال به دو صورت قابل تدوین است. در روش اول برای نگارش پروپوزال می توان بعد از تدوین سوالات و فرضیات تحقیق اقدام به طراحی مدل کرد اما روش دوم کاملا معکوس روش اول بوده و کمی پیچیده تر خواهد بود. مدل مفهومی در پروپوزال تمامی روابط بین متغیرهای مستقل، وابسته، میانجی و کنترل را بصورت واضح و روشنی نشان می دهد. در حال حاضر در حوزه علوم انسانی از نرم افزارهایی مانند Smartpls برای مدلسازی ساختاری استفاده می کنند.

۱۰-زمان بندی انجام پژوهش

این بخش از پروپوزال نیز بیانگر چارت زمانی انجام پروپوزال می باشد. در واقع با استفاده از این چارت زمانی می توان به یک برنامه ریزی دقیق جهت انجام تحقیق رسید.

روش شناسی تحقیق (Methodology)

شاید یکی از مشکل ترین بخش های نگارش پروپوزال برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری آماده سازی متدولوژی یا همان روش شناسی تحقیق باشد. آشنایی با روش های انجام تحلیل آماری، گردآوری و آنالیز داده ها برای بسیاری از دانشجویان کار مبهم و پیچیده ای است. در بخش روش شناسی پروپوزال، دانشجو می بایست تسلط کاملی به مواردی مانند تعداد نمونه ها، روش نمونه گیری، ابزار تحقیق، روش انجام کار، روش های آماری تجزیه و تحلیل کیفی و کمی داده ها، شبیه سازی نرم افزاری، نحوه انجام کار آزمایشگاهی و کارگاهی، نحوه انجام تحقیقات کتابخانه ای و …. داشته باشد.

با توجه به اینکه تقریبا مهمترین قسمت پروپوزال نویسی پس از موضوع، بخش روش شناسی تحقیق است، می بایست به این بخش توجه ویژه ای شود. لازم به ذکر است که برخی از اساتید محترم، پس از مطالعه مقدمه، فقط این بخش را مطالعه نموده و در مورد قابل دفاع بودن و یا نبودن پروپوزال اظهار نظر می کنند. به همین دلیل توصیه می شود این بخش را کاملا دقیق تهیه نمایید.

محدودیت های تحقیق

در زمان نگارش پروپوزال باید به این موضوع توجه داشته باشیم که آیا محدودیتی برای انجام یک پروژه وجود دارد یا خیر. یکی از مشکلات عمده در فرآیند تحقیق عدم دسترسی به داده ها و اطلاعات آماری است. البته موانع و محدودیت های دیگری مانند مسائل و مشکلات علمی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ممکن است در فرآیند تحقیق، جمع آوری داده ها و حتی نتیجه گیری تاثیر گذار باشند. بنابراین محقق از نظر اخلاقی موظف است، در زمان نگارش پروپوزال هر عاملی که ممکن است بر فرآیند تحقیق و گردآوری داده ها اثر می گذارد را بیان کند تا خواننده بتواند به درستی شرایط پژوهش را درک نماید.

قلمرو زمانی و مکانی تحقیق

دانشجو برای اینکه بتواند بخش روش شناسی یا متدولوژی پروپوزال خود را به درستی انجام دهد باید یکسری از اصول را در نظر داشته باشد. در زمان انجام پروپوزال باید محدوده زمانی و موقعیت مکانی پروژه شما به دقت مشخص شود تا بتوانید جامعه آماری و حجم نمونه خود را بهتر و موثرتر مدیریت کنید. بدین معنا که دانشجو با تعیین قلمرو زمانی و مکانی می تواند جامعه آماری و نمونه خود را محدود کرده و برای گردآوری داده ها دیگر نیازی به پوشش یک منطقه جغرافیایی بسیار بزرگ نخواهد داشت. از دیگر مزایای تعیین قلمروزمانی و مکانی این است که خواننده پروپوزال یا طرح تحقیق شما می تواند نتایج بدست آمده توسط شما را با توجه به دوره زمانی و مکانی مشخص مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد.

روش نمونه گیری و تعیین حجم نمونه

یکی از معیارهای ارزیابی پروپوزال نگارش شده از نظر کاربردی بودن، بررسی روش نمونه گیری، جامعه آماری و حجم نمونه در پژوهش است. در زمان انجام پروپوزال باید به این موضوع توجه داشته باشید که نگارش هر تحقیق مستلزم صرف هزینه و زمان بسیار زیادی است. به همین دلیل غالبا نمی توان در یک پژوهش علمی در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکتری، کل جامعه را بصورت سرشماری مورد مطالعه قرار داد. لذا پژوهشگر در زمان انجام پروپوزال باید از روش های مختلفی مانند جدول مورگان، فرمول کوکران و یا سایر روشها اقدام به استخراج حجم نمونه از جامعه آماری نماید.

ابزار گردآوری داده

در زمان انجام پروپوزال باید به این موضوع توجه داشته باشیم که پژوهش ما چه ویژگی هایی دارد و کدام ابزار را می توانیم به عنوان مناسب ترین و بهترین وسیله برای گردآوری داده ها مورد استفاده قرار دهیم. ابزارهای گوناگونی برای بدست آوردن داده ها مورد استفاده قرار می گیرند مانند مصاحبه، مشاهده، پرسشنامه، مدارک و اسناد که هر یک از این ابزارها معایب و مزایای خاص خود را دارند. بنابراین در هنگام انتخاب و استفاده از آنها باید تمام جنبه های کاربردی بودن پژوهش را در نظر گرفت تا اعتبار پژوهش خدشه دار نشود.

روش تجزیه و تحلیل داده ها

در زمان نگارش پروپوزال خود باید مشخص کنید که از چه ابزارها و یا نرم افزارهایی برای تجزیه و تحلیل داده های خام بدست آمده از تحقیق استفاده خواهید کرد. داده های خام حاصل از پژوهش به عنوان ابتدایی ترین سطح از شناخت پژوهشگر پیرامون مسأله تحقیق، ماهیت و روابط میان فاکتورها است. لذا پژوهشگر پس از دستیابی به داده های گردآوری شده و خام می تواند با توجه به ماهیت آنها، ساختار و قالب فرضیه ها اقدام به تجزیه و تحلیل کند.

شرح واژه ها و اصطلاحات بکار رفته در تحقیق

بسیاری از پژوهش ها به دلیل ماهیت علمی و آکادمیک آنها مجموعه ای از کلید واژه های تخصصی را در خود جای داده اند. به همین دلیل توصیه می شود در زمان نگارش پروپوزال تعریفی از این کلید واژه های تخصصی ارائه کنید تا در صورت آشنا نبودن مخاطب با مفهوم کلید واژه ها مشکلی در درک محتوای کلی پژوهش برای خواننده ایجاد نشود.

۱۱-منابع

منابع یا مراجع بخش انتهایی هر پروپوزال می باشد که بایستی براساس نوع منبع استفاده شده و همچنین براساس فرمت خواسته شده، به ترتیب از ابتدای متن پروپوال تا انتها شماره گذاری شوند.

نکات مهم و کلیدی

لازم به ذکر است که دانشجویان دکتری بایستی پس از نگارش پروپوزال، با مجوز استاد راهنما و اساتید گروه از پیش نهاد خود در برابر داورهای خارجی و داخلی دفاع کنند. براین اساس نگارش یک پروپوزال در ساختار درست می تواند منجر به دفاع موفقیت آمیز دانشجو شود.

همچنین نگارش پروپوزال جهت انجام انواع پروژه های بین دانشگاهی، صنعتی و نظامی ضروری می باشد و در صورت ایجاد قرار داد بین پژوهشگر(موسسه) و مراکز اشاره شده، پروپوزال نقش مهمی در مرز بندی پروژه جهت شروع تا انتهای کار دارد.

پژوهشگران دپارتمان پژوهشی سفیر با توجه به تجربیات مختلف در انجام انواع پروپوزال های دانشجویی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری (در رشته های مهندسی مکانیک، برق، عمران، شیمی، معدن، کامپیوتر، ریاضی، فیزیک، حقوق و …) و همچنین پروپوزال های طرح های در ارتباط با صنایع مختلف، آمادگی انجام مشاوره در زمینه نگارش و تهیه آن را دارند. جهت انجام یک پروپوزال درست با چهارچوب مناسب با ما تماس بگیرید.

پروپوزال چیست

پروپوزال پیش نویس یک طرح تحقیقاتی است که در آن محقق چرایی و چگونگی کار را توصیف می کند. پروپوزال شامل بخش های مختلفی است که نوشتن هر بخش نکات خاص خود را دارد. قطعا نوشتن یک پروپوزال کامل نیاز به تجربه و دانش بالایی دارد. نکته مهم این است که دانشجویان اقدام به نوشتن اولیه پروپوزال نمایند و تصحیح و تکمیل آن را به اساتید راهنما و مشاورین آماری محول نمایند. از این رو دپارتمان پژوهشی سفیر اموزش انجام پروپوزال پزشکی و دندان پزشکی را به طور کامل بیان می کند.

برای انجام پروپوزال پزشکی و دندان پزشکی باید موارد و نکاتی را در هنگام نوشتن رعایت کنیم. در ادامه تک تک بخش ها را به طور کامل بیان می کنیم.

عنوان

برای انجام پروپوزال پزشکی و دندان پزشکی انتخاب عنوان مهمترین بخش تحقیق است. در واقع سوالی است که برای ما ایجاد شده است ولی پاسخ کامل و دقیق آن در منابع وجود ندارد. عنوان باید علاوه بر عملی بودن، به صرفه و مفید نیز باشد و از اهمیت و اولویت بالایی برخوردار باشد. عنوان باید بیانگر نوع روش تحقیق، کوتاه (بین ۵ الی ۱۵ واژه) و رسا باشد. کاربرد abbreviation در عنوان مجاز نیست.

مشخصات آموزش پروپوزال نویسی

برای انجام پروپوزال باید به طور کامل مشخصات طرح بیان شود.

بیان مسأله

بیان مسأله برای انجام پروپوزال در واقع مطلبی است که “توجیه کننده” انجام تحقیق برای مجریان و همچنین سازمان بودجه دهنده است. بیان مسأله مشابه بخش introduction مقاله است و از این قسمت به بعد تمامی بخش ها باید دارای رفرنس کافی باشد. یک بیان مسأله خوب در سه بخش تنظیم می شود و می تواند شامل موارد ذیل باشد:

۱- تعریف مشکل، اهمیت مشکل (مثلا با ذکر شیوع)، نحوه مواجهه فعلی (مثلا درمان استاندارد)، عوارض و عواقب (مثلا عوارض بیماری یا مشکلات درمان استاندارد)

۲- توضیح عوامل تاثیرگذار (می توان این عوامل را به عواملی که تحقیق ما بر آن استوار است و راه حل مورد نظر ما ارتباط داد)، تناقضات و اختلاف نظرهای موجود

۳- هدف طرح، نتایج احتمالی در صورت انجام تحقیق  آموزش پروپوزال نویسی

بررسی متون

در بخش مرور مقالات برای انجام پروپوزال پزشکی و دندان پزشکی و سایر گرایش ها، مطالعات مرتبط آورده می شود. اهمیت این بخش از آنجاست که می توانیم متوجه شویم چه کارهایی انجام شده و چه پرسش هایی هنوز بی پاسخ است؛ روش های استفاده شده؛ تناقضات موجود و نقاط ضعف و قوت هر یک از مقالات؛ به گونه ای که نهایتا بتوانیم از این تحقیقات برای اجرا و توجیه تحقیق خود، الگو بگیریم.

هر یک از متون با فرمت سه بخشی باید مرور شود: آموزش پروپوزال نویسی

۱- معرفی و بررسی مقاله: نویسندگان، مکان و زمان و هدف تحقیق،خلاصه ای از روش، یافته ها و نتایج بدست آمده

۲- نقد: با تمرکز بر روی متدولوژی تحقیق و تحلیل و تفسیر داده ها

اهداف و فرضیات پژوهش در انجام پروپوزال

هدف اجرای طرح باید به روشنی در هنگام نگارش و انجام پروپوزال بیان شود تا ضمن مشخص کردن توقعات، ارزیابی کار را نیز آسان تر کند. هدف و فرضیات در چهار بخش ذکر می شوند:

هدف کلی: در واقع برگردان همان عنوان با افعال حرکتی (مثل بررسی کردن، مقایسه کردن) همراه با ذکر قید مکان و زمان است.

اهداف واسطه ای: هر بخشی از کار که نیازمند اجرا در زمان های مختلف، یا توسط پرسنل مختلف و یا توسط دستگاه های مختلف باشد، به صورت هدف اختصاصی ذکر می شود.

اهداف کاربردی: ذکر اینکه انجام این تحقیق چه کاربردی می تواند داشته باشد.

فرضیات / سؤالات: در هر تحقیقی فرضی بر ارتباط میان اجزای تحقیق وجود دارد که باید به شکل فرضیه و یا سوال مطرح شود.

روش، تکنیک و نحوه اجرای مطالعه آموزش پروپوزال نویسی

برای انجام پروپوزال باید کلیه موارد لازم جهت اجرای تحقیق ذکر شود و مراحل مختلف را از ابتدا تا انتهای طرح به وضوح ترسیم شود. به گونه ای که اجرای کار توسط هر شخص بدون نیاز به توضیح اضافی میسر باشد. براساس نوع مطالعه، ابزار و روش جمع‌آوری اطلاعات، جامعه مورد مطالعه، روش نمونه‌گیری و محاسبه اندازه نمونه و روش‌های تجزیه و تحلیل داده‌ها می تواند متفاوت باشد.

ملاحظات اخلاقی

رعایت مبانی اصول اخلاق در تمام مراحل پژوهش توسط محقق الزامی بوده و باید در هنگام نگارش و انجام پروپوزال پزشکی و رشته های مرتبط اورده شود. منظور از ملاحظات اخلاقی مجموعه اقداماتی است که محقق به منظور جلوگیری از امکان آسیب و تعرض به حقوق دیگران (جامعه انسانی یا غیر انسانی) انجام می‌دهد. آموزش پروپوزال نویسی

در فرم رضایت نامه آگاهانه باید هدف طرح، منافع این تحقیق، علت انتخاب نمونه، عوارض احتمالی و حقوق نمونه ها تشریح شود.

محدودیت های طرح و راه های مقابله با آن

در صورتیکه در هنگام اجرای طرح محدودیت هایی تصور می شود. لازم است طرح دهنده به این محدودیت ها در هنگام انجام پروپوزال اشاره نموده و توضیح کاملی برای مقابله با این محدودیت ها ارائه نماید.

منابع آموزش پروپوزال نویسی

تمامی منابعی که در نگارش پروپوزال در حین انجام پروپوزال استفاده شده اند باید با یک شیوه استاندارد (مثلا Vancouver) تنظیم شوند و در انتهای متن ذکر شوند. آموزش پروپوزال نویسی

خلاصه پروپوزال

خلاصه پروپوزال معمولا در آغاز و بعد از ذکر عنوان آورده می شود. در این بخش چکیده از قسمت های مختلف پروپوزال ذکر می شود. چکیده معمولا اولین بخشی است که توسط داوران مطالعه می شود و باید به گونه ای رسا دیدی کلی از پروپوزال را در اختیار خواننده قرار دهد. در بخش خلاصه نیازی به ذکر منابع وجود ندارد. خلاصه پروپوزال شامل سه بخش زیر است:

۱- سابقه و هدف خلاصه بیان مسأله در چند جمله.

۲- پیشینه پژوهش خلاصه مروری بر مقالات و تعارضات موجود در چند جمله.

۳- روش تحقیق، متغیرها، تکنیک و نحوه اجرای تحقیق: خلاصه روش اجرا و آنالیز داده ها.

ساخت پاورپوینت پایان نامه

2 دیدگاه دربارهٔ «آموزش پروپوزال نویسی»

 1. مهدی ناصری

  ممنونم واقعا عالی هستین شما من که از شما خیلی راضی هستم

 2. مهدی ناصری

  درود به شما که در اسرع وقت کار مردم روانجام میدین ممنونم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *