پیاده سازی شبکه عصبی راف به منظور بهبود شبکه ترافیک شهری

 پیاده سازی شبکه عصبی راف به منظور بهبود شبکه ترافیک شهری

در این قسمت به بررسی پروپوزال کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک با عنوان  پیاده سازی شبکه عصبی راف به منظور بهبود شبکه ترافیک شهری پرداخته می شود.

مقدمه

سیستم کنترل ترافیک، سیستمی غیرخطی و غیرقطعی است.   توسط روشهای قدیمیِ و کلاسیک نمیتواند به خوبی کارکند. با گسترش روز افزون فناوریهای کامپیوتری، پیشرفتهای چشم گیری در زمینه هوش مصنوعی بدست آمده است .  این روشها شامل منطق فازی، شبکه عصبی، الگوریتمهای تکاملی و یادگیری تقویتی هستند که در علوم مهندسی بکار گرفته میشوند .  این چنین به نظرمیرسد که میتوان با نگاه دیگر به روشهای هوش مصنوعی، به راه حلهای جدیدی در زمینه کنترل ترافیک رسید.

در تحقیقی که توسط جونجیانگ و همکاران صورت گرفت[ ۵] ، یک کنترل کننده منطق فازی برای یک چهاررا ه ۴ فازه مجزا طراحی شده است.  که دارای سه ورودی و یک خروجی است.  ۷ ثانیه بعد از زمان سبز بودن چراغ، تصمیم اتخاذ شده هر ۱۰ ثانیه برای زمان سبز فاز جاری یا تغییر رویکرد برای فاز بعدی بر طبق حجم ترافیک همه شناساگرها ادامه می یابد.  اقای  هو[۲] و همکاران  [ ۶]، یک مدل فازی – عصبی را بیان کرده است که انتخاب ورودی یک مرحله سخت برای سیستم می باشد.

ادامه…

.مخصوصا زمانی که در مدلسازی سیستم داده ها همراه با متغیرهای زیادی باشند به طوریکه ورودی زاید معمولا ضمن خراب کردن شفافیت مدل، پیچیدگی محاسبات را بالا می برد.   اقای جونجانگ[۳] و همکاران [ ۷] ، یک شبکه فازی عصبی برای حل مشکل ترافیک یک شریان مورد استفاده قرار گرفته است.  در این سیستم ، هر چهارراه مجهز به یک کنترلر فازی عصبی می باشد که قواعد فازی بوسیله شبکه عصبی تولید می شوند.

 اقای روهنگ[۴] و همکاران  [ ۸]، از یک کنترلر فازی نوع سوگنو برای  کنترل یک تقاطع منفرد استفاده شده است . مدل دینامیکی استفاده شده در این طرح بر اساس تئوری صف و پروسه تصمیم مارکوف میباشد .  این روش سبب بهبود بخشیدن جریانِ ترافیک نسبت به سیستم کنترل زمان ثابت شده است.  اقای پاپسی[۵] و همکاران  [ ۹]،برای اولین بار یک کنترل کننده منطق فازی برای یک تقاطع منفرد (ایزوله) متشکل از دو مسیر یک طرفه طراحی شد.

در این کنترلر فازی، از مدل ماکروسکوپیک جهت مدل سازی طول صف و برآورد تأخیر استفاده گشته است.  تأخیر وسایل نقلیه بدست آمده از اعمال کنترلر فازی فوق در مقایسه با یک کنترلر پیش زمان بندی شده  رضایت بخش گزارش گردیده است.   اقای دونگلینگ[۶] و همکاران با استفاده از  [ ۱۰]، شبکه عصبی مورد استفاده از منطق فازی استفاده نموده است.  این روش میتواند سبب بهبود بخشیدن دقت کنترلر و  بهینه نمودن قواعد فازی شده و عملکرد آن را در کنترل بهتر تقاطع افزایش دهد.

جهت دانلود فایل کلیک کنید

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *